Česká verze

Deutsche Version

English version
Úvodní strana

Lipno


Jihočeské moře, jak také nazýváme jezero Lipno, vzniklo ve snaze čelit ničivé síle řeky Vltavy a zároveň snahu lidí využít vodní sílu ke svému užitku.

Nedaleko obce Lipno nad Vltavou na horním toku Vltavy byla v letech 1952 – 1959 vybudována 42m vysoká a 282 m dlouhá přehradní hráz. Brzy na to zalila voda velkou část rozlehlého vltavského údolí s mnoha nevytěženými rašeliništi. Plocha hlavní nádrže je asi 4650ha, objem 306 milionů m3. Nachází se v nadmořské výšce 726m a dosahá hloubky i 20m. Lipno nebylo nikdy zcela vypuštěno.

K rybaření na Lipně je nutné si zakoupit povolenku. Na proti tomu vstup do lipenských lesů mimo rezervace je volný, mohou se sbírat houby i lesní plody. Hluboké lipenské a šumavské lesy – plíce Evropy – jsou ideálních místem pro regeneraci sil. Je tu připravena řada značených turistických cest pro peší. Cesty a cyklostezky umožnují poznávat krajinu na horských i silničních kolech.

Pravý břeh Lipna tvoří klidovou zónu, proto respektujte zákazy vjezdu. Žije zde totiž los, rys, jelen, tetřev, tetřívek a další ohrožení živočichové tohoto světa.